Autor

autor

Jiří Hnilička

Narodil se v Teplicích, kde také vystudoval gymnázium a poté několik let pracoval jako klientský pracovník v bance. Jeho největší zálibou je od dětství film a tak se rozhodl si ve svých 34 letech splnit svůj sen a přihlásil se ke studiu filmové školy v Písku. Tu v roce 2012 zdárně absolvoval, konkrétně v oboru režie s scenáristika. Jeho absolventským filmem bylo smutné melodrama, odehrávající se celé během Štědrého večera, nazvané Hezké a veselé, tatínku! (ke zhlédnutí zde). Dnes žije v Krupce, krásném městečku na úpatí Krušných hor, a věnuje se především psaní. Jeho literární prvotina, román Rok blba, zaznamenal obrovský ohlas čtenářů a brzy se stal bestsellerem. V roce 2022 ocenila odborná porota jeho spisovatelskou a vydavatelskou činnost třetím místem v prestižní soutěži Živnostník roku Ústeckého kraje.

Proč jsem napsal Rok blba

Doposud jsem se věnoval především psaní filmových scénářů. Jelikož je však v dnešní době velice obtížné scénář začínajícího autora u producentů prosadit a pokud se toto povede, tak je ještě obtížnější přípravu filmu zafinancovat, rozhodl jsem se napsat něco jiného, naprosto nefilmového. Vzhledem k tomu, že moc rád čtu a knihy miluji, pustil jsem se do psaní románu. Vždycky mi připadalo, že česká beletrie je chudá na humoristické knížky. Vtipných románů u nás vzniká dost málo. A přitom my Češi, národ Švejka, jsme vyhlášení svým smyslem pro humor a smích doslova milujeme, což dokazuje i obliba českých veseloher. Nejnavštěvovanějšími filmy v našich kinech jsou jednoznačně české komedie. Lidé se u filmu rádi smějí, tak proč se stejně nemůžou bavit i u knížky? A tak jsem vymyslel Rok blba.

Jaký by měl Rok blba být

Snažil jsem se napsat knihu pro co nejširší čtenářské spektrum. Knihu, která bude současná, zábavná, vtipná, napsaná svěžím jazykem a zároveň nebude hloupá.  A aby si ji užili jak lidé, kteří knihy milují, tak i příležitostní čtenáři. Proto má Rok blba krátké kapitoly a je psán svižně, bez zbytečně dlouhého popisování a odboček. Mým záměrem též bylo stvořit univerzální příběh, který osloví čtenáře napříč generacemi a pohlavími. Ale hlavně by Rok blba měl být obrovskou zábavou. Napsal jsem ho především proto, abych vás, své čtenáře, pobavil. Věřím, že si postavy v knize zamilujete, tak jako jsem si je zamiloval já. Myslím, že každý z vás si tu najde alespoň jednoho hrdinu, kterého si oblíbí. Mám rád své postavy a mám rád vás, mé čtenáře. Moc bych si přál, aby to z této knihy šlo poznat.